Drugi dzień lekkoatletycznych Halowych Mistrzostw Świata w Glasgow zakończył się dla nas srebrnym medalem Ewy Swobody oraz piątą lokatą Jakuba Szymańskiego. W półfinałach nasi reprezentanci ustanowili nowe rekordy Polski.

Półfinały

Jako pierwsi do rywalizacji półfinałowej przystąpili płotkarze. W drugim biegu rywalizował Krzysztof Kiljan. Pierwszy z Polaków dobiegł na metę jako szósty z czasem 7,66 s, co niestety nie wystarczyło na wielki finał. W ostatnim półfinale oglądaliśmy natomiast Jakuba Szymańskiego. Podobnie jak w eliminacjach, tym razem również byliśmy świadkami falstartu, tym razem jednak nie po stronie naszego reprezentanta. Drugi z Biało-Czerwonych w świetnym stylu awansował do finału, przegrywając jedynie z fantastycznie dysponowanym Grantem Hollowayem. Uzyskany przez niego czas (7,46 s) to również nowy rekord Polski!

W biegu na dystansie 60 metrów już w pierwszym z półfinałów oglądaliśmy Ewę Swobodę. Polka w kapitalnym stylu wygrała swój bieg, ustanawiając nowy rekord Polski – 6,98 s! Jest to również najlepszy w tym roku wynik na świecie. Sztuka awansu nie udała się z kolei Magdalenie Stefanowicz, która w swoim półfinale była ósma z czasem 7,37 s.

Finały

W wielkim finale biegu na dystansie 60 metrów przez płotki Jakub Szymański biegł na szóstym torze. Reprezentant Polski nie pobiegł tak dobrze, jak kilkadziesiąt minut wcześniej. Po słabym starcie finiszował na 5. lokacie z czasem 7.53.527. Wygrał dość spodziewanie Grant Holloway, który wyrównał rekord Halowych Mistrzostw Świata (7.29 s). Srebro wywalczył Włoch Lorenzo Ndele Simonelli (7.43 s – rekord kraju), a brąz powędruje do Francuza Justa Kwaou-Matheya (7.47 s).

Na torze piątym chwilę później rywalizowała Ewa Swoboda w finale biegu na dystansie 60 metrów. Ze zmagań tuż przed startem odpadła Amerykanka Hobbs z powodu kłopotów z nogą. Reprezentantka Polski na metę “wpadła” jako druga z czasem 7.00 s, przegrywając jedynie z Julien Alfred z Saint Lucii (6.98 s). Podium uzupełniła Włoszka Zaynab Dosso (7.05 s). Warto dodać, że medal Swobody to pierwsze podium Polki lub Polaka w historii Halowych Mistrzostw Świata w tej konkurencji!