Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie szybkim w holenderskim Heerenveen dobiegły końca. Dla polskich kibiców niedzielna rywalizacja była powodem do radości, a to za sprawą brązowego medalu Marka Kani na dystansie 500 metrów!

Ostatni dzień zmagań podczas Mistrzostw Europy w łyżwiarstwie szybkim rozpoczęliśmy od rywalizacji pań w biegu drużynowym. Polki na starcie stanęły w składzie: Karolina Bosiek, Magdalena Czyszczoń oraz Natalia Jabrzyk. Biało-Czerwone w swojej parze jechały wspólnie z reprezentantkami Włoch, które okazały się szybsze. Polki minęły linie mety z czasem 3:02.97 zajmując ostatecznie 5 miejsce.

Trochę ponad godzinę później Karolina Bosiek, Natalia Jabrzyk, a także Iga Wojtasik rywalizowały na dystansie 1000 metrów. Najlepiej poradziła sobie Karolina Bosiek, która z czasem 1:16.80 zajęła 5 miejsce. Z kolei Iga Wojtasik poprawiła swój rekord życiowy (1:17.84) dzięki czemu zakończyła na 10 pozycji. Natomiast Natalia Jabrzyk z rezultatem 1:18.99 została sklasyfikowana na 14 lokacie.

Następnie czekała nas rywalizacja na dystansie 500 metrów mężczyzn czyli konkurencja, z którą dzisiaj wiązaliśmy największe oczekiwania. Już w 5 parze mieliśmy możliwość oglądanie pierwszego z trzech Polaków – Piotra Michalskiego. Nasz reprezentant wygrał swój bieg z rezultatem 34.94, który w całkowitym rozrachunku dał mu 5 miejsce. Chwilę później na tafli lodu pojawił się Damian Żurek w parze z zawodnikiem gospodarzy Janno Botmanem. Zwycięsko z tej rywalizacji wyszedł Biało-Czerwony, który z czasem 35.06 zajął ostatecznie 7 lokatę.  Natomiast w ostatnim biegu jechał nasz ostatni z panczenistów – Marek Kania. Polak walkę o medale zaczął bardzo mocno bowiem pierwsze 100 metrów przejechał w czasie 9.69 (2 wynik). Pozostałe 400 metrów również przejechał w świetnym tempie. Finalnie Marek Kania uzyskał czas 34.86, który dał mu brązowy medal!

Ostatnimi konkurencjami tych Mistrzostw były biegi masowe kobiet oraz mężczyzn. Wśród naszych pań najwyżej zakończyła Magdalena Czyszczoń, która z jednym punktem na koncie zajęła 9 miejsce. Niestety Olga Piotrowska bez punktów została sklasyfikowana dopiero na 15 pozycji. Natomiast u panów Artur Janicki zdobył 6 “oczek” co przełożyło się na wysokie 6 miejsce. Z kolei drugi z naszych zawodników, a mianowicie Dawid Burzykowski zainkasował na swoje konto 3 punkty i finalnie zakończył na 9 pozycji.