Pięć krążków, w tym jeden złoty, to dorobek naszej reprezentacji podczas Pucharu Europy juniorów w judo, który odbył się w Poznaniu. Medale wywalczyli: Karolina Siennicka, Zuzanna Banaszewska, Julia Bulanda, Damian Kubiak i Jakub Kurowski.

Dwa krążki gospodarzy na półmetku

Pierwszego dnia zawodów, czyli w sobotę, do walk medalowych dotarli: Jakub Kurowski w kategorii -60kg, Zuzanna Banaszewska (-78kg) oraz Oliwia Ziewalicz (+78kg). Krążki zawisły na szyi dwóch pierwszych. Kuba Kurowski pokonywał kolejno Yeroslava Simonova z Izraela, Luke’a Cabecanę z Niemiec oraz w ćwierćfinale Kazacha Daniyara Kulusheva. W półfinale zatrzymał go inny z reprezentantów Kazachstanu Talgat Orynbassar. Natomiast walka o brąz zakończyła się zwycięstwem Polaka nad.. Kazachem Madim Serikovem.

Zuzanna Banaszewska rozpoczęła turniej od pokonania reprezentantki Kazachstanu. Była nią Anastassiya Nagachevskaya. Kolejna walka również zakończyła się zwycięstwem Polki. Później słabsza od Banaszewskiej okazała się Holenderka Linde Hanstede, a także Niemka Zyna Schreiber. W półfinale Biało-Czerwonej nie udało się jednak pokonać Niemki Evy Ronji Buddenkotte. Na szczęście w walce o brąz wróciła na zwycięską ścieżkę, pokonując Czeszkę Stepankę Hojdarovą.

Złoto i 2 brązy drugiego dnia

Dzisiaj młodym polskim judokom poszło jeszcze lepiej. Zdobyli oni trzy medale, a była szansa na więcej. Na najniższym stopniu podium stanęli Damian Kubiak (-100kg) i Julia Bulanda (-57kg), a po najcenniejszy krążek sięgnęła Karolina Siennicka (-57kg). Jednej wygranej walki zabrakło Fabrycjuszowi Tarkowskiemu (-81kg) i Danielowi Chamerskiemu (+100kg).

Zacznijmy od podsumowania występu Damiana Kubiaka. Polak zaczął turniej od wygranej walki z Ukraińcem Bohdanem Risukhinem. Następnie uległ reprezentantowi Niemiec Jannisowi Baschinowi. Damian trafiłdo repasaży, w których musiał pokonać aż trzech rywali by zdobyć upragniony krążek. I to mu się udało. Biało-Czerwony pokonywał kolejno Kazacha Bibarysa Raisa, Czecha Frantiska Lhotzky’ego oraz w decydującej walce Ukraińca Vladyslava Moskvycha.

Znakomicie ułożyła się dla nas rywalizacja w kategorii -57kg dziewcząt, ponieważ aż dwa medale zdobyły w niej Polki.  Julia Bulanda po wygraniu walk z Niemką Felizitars Aumann oraz Brytyjką Madeleine Birri awansowała do półfinału. Tam przegrała co prawda z Kazaszką Daną Abdirovą, ale już w starciu o brąz była lepsza od Brytyjki Sunny Doig. Jeszcze lepiej na tatami zaprezentowała się Karolina Siennicka, która zakończyła turniej bez porażki. W drodze do złota eliminowała kolejno takie zawodniczki jak: Niemka Skadi Koster, Francuzka Emma Melis, Azerka Fidan Gasimova, Ukrainka Inna Shynkarenko oraz Kazaszka Dana Abdirova.

Puchar Europy w Poznaniu polscy juniorzy będą z pewnością wspominać bardzo dobrze, a kolejna edycja już za rok!