Było blisko! Reprezentacja Polski do lat 17 w ćwierćfinale Mistrzostw Europy uległa Portugalii 1:2, odpadając z walki o medale. Jedyne trafienie dla naszej drużyny zdobył Michael Izunwanne.

Reprezentacja Polski do lat 17 w ćwierćfinale Mistrzostw Europy do lat 17 zmierzyła się z najlepszą ekipą grupy D — Portugalią. Zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego odnieśli w fazie grupowej dwa zwycięstwa (2:1 nad Hiszpanią i 4:1 nad Anglią), a na koniec ulegli Francji – 1:2.

Pierwsza połowa na remis

Zgodnie z oczekiwaniami to nasi przeciwnicy od samego początku dłużej utrzymywali się przy piłce, stąd też ciągle zbliżali się do bramki strzeżonej przez Mateusza Jelenia. Już w 5′ Portugalczycy otworzyli wynik spotkania. Strzałem zza pola karnego popisał się Eduardo Felicissimo, a ten mocnym strzałem w prawy dolny róg nie dał szans zawodnikowi Górnika Zabrze. Od tego momentu gra się bardziej wyrównała, a Polska zaczynała tworzyć sobie pierwsze klarowne sytuacji. W 10 minucie Oskar Pietuszewski popisał się indywidualną akcją, oddając wydawać się mogło idealny strzał. Niestety na posterunku był Diogo Ferreira, który wybił futbolówkę na rzut różny. Przez kolejny kwadrans na boisku nie działo się zbyt wiele. Dopiero w 34′ daleki wyrzut z autu na gola kontaktowego zamienił niezawodny Michael Izunwanne.

Podrażnieni Portugalczycy bardzo szybko chcieli ponownie wyjść na prowadzenie i kilkukrotnie obijali obramowanie bramki. Najpierw Dudu trafił w poprzeczkę, a chwilę później piłka zatrzymała się na słupku. Udało się przetrwać szturm rywali, po czym sędzia zakończył pierwszą połowę.

Portugalczycy minimalnie lepsi

Po zmianie stron to ponownie Portugalczycy starali się utrzymywać przy piłce i budować akcje podbramkowe. W 59′ Rodrigo Mora wykorzystał zamieszanie w polu karnym Biało-Czerwonych i strzałem w sam środek po raz drugi wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Zdobywca drugiej bramki dla Portugalii mógł przypieczętować awans do półfinału, lecz jego strzał w polu karnym poszybował daleko za poprzeczkę. Dopiero w 80 minucie Polacy byli w stanie stworzyć sobie dogodną sytuację. Bohaterem podopiecznym Rafała Lasockiego mógł zostać Bartosz Mazurek, który pojawił się na murawie parę chwil wcześniej.

Niestety zawodnik Jagiellonii Białystok nie wykorzystał akcji sam na sam z bramkarzem, strzelając tuż obok prawego słupka. Ostatecznie Polska nie znalazła już sposobu na ponowne wyrównanie i to Portugalia cieszy się z awansu do półfinału Mistrzostw Europy.