Mistrzostwa Europy 2024 to szesnasta edycja czempionatu Starego Kontynentu w piłce ręcznej mężczyzn w historii. Gospodarzem imprezy są Niemcy. Wszystkie mecze odbędą się od 10 do 28 stycznia 2024 roku w 6 niemieckich halach:  Merkur Spiel-Arena w Düsseldorfie, SAP Arena w Mannheim, Olympiahalle w Monachium, Barclaycard Arena w Hamburgu, Lanxess Arena w Kolonii oraz Mercedes-Benz Arena w Berlinie.

 

W mistrzostwach udział wezmą dwadzieścia cztery zespoły, podzielone na sześć czterozespołowych grup. Do fazy zasadniczej awansują po dwa z nich.

Polska trafiła do Grupy D razem z Norwegią, Słowenią i Wyspami Owczymi.  Wszystkie spotkania fazy grupowej Polacy rozegrają w Mercedes-Benz Arenie w Berlinie.

Do drugiego etapu mistrzostw, składającego się z dwóch sześciozespołowych grup, drużyny przystąpią z zachowaniem punktów wywalczonych w fazie grupowej.

Potencjalnymi przeciwnikami naszej drużyny w rundzie zasadniczej, są zespoły z Grupy E – Szwecja, Holandia, Bośnia i Hercegowina, Gruzja oraz Grupy F – Dania, Portugalia, Czechy, Grecja.

Dla reprezentacji Polski będzie to jedenasty udział w mistrzostwach Europy. Polska swój najlepszy wynik w historii zanotowała w 2010 roku kiedy to zajęła 4. miejsce.

 

Skład na ME:

Bramkarze:

Mateusz Kornecki, Jakub Skrzyniarz

 

Obrotowi:

Bartłomiej Bis, Dawid Dawydzik, Maciej Gębala, Kamil Syprzak

 

Rozgrywający:

Michał Daszek, Piotr Jędraszczyk, Michał Olejniczak, Paweł Paterek, Ariel Pietrasik, Jakub Powarzyński, Damian Przytuła, Szymon Sićko

 

Skrzydłowi:

Mikołaj Czapliński, Mateusz Kosmala, Jakub Szyszko, Przemysław Urbaniak

 

W składzie zabraknie kontuzjowanych Arka Moryty i Arka Ossowskiego.

 

Tak przed mistrzostwami mówi trener Biało – Czerwonych, Marcin Lijewski:

“Chcę mieć kadrę walczących wariatów. Chcę mieć ludzi, którzy, nie patrząc na stawkę meczu czy jego wynik, zawsze będą grali od początku do końca na sto procent zaangażowania i możliwości. Wtedy wszystko można wybaczyć. Kadra musi walczyć. Chcąc nie chcąc, cofnę się w czasie do grupy tzw. Orłów Wenty, której byłem szczęśliwym członkiem. Zdobywaliśmy medale na mistrzostwach świata (srebrny w 2007 roku; brązowy w 2009 roku – red.), ale nie byliśmy najlepszymi piłkarzami ręcznymi na świecie. Nadrabialiśmy niesamowitym charakterem, który w wielu meczach pozwolił nam zyskać jedną czy dwie bramki przewagi, które potem decydowały o końcowym wyniku. Chciałbym, żeby dzisiejsza reprezentacja także szła w tym kierunku. Chciałbym mieć w zespole takiego Tkaczyka, Siódmiaka, Jureckiego czy Szmala. Za nami kibice stali dlatego, że zawsze były emocje. Raz wygrywaliśmy, raz przegrywaliśmy, ale nigdy nie było takiej sytuacji, że odpuściliśmy mecz. I chyba to najbardziej zaskarbiło sympatię kibiców. Jeśli ludzie widzą, że zawodnicy walczą, to wszystko można wybaczyć. Chciałbym, żeby o nowej reprezentacji ludzie po czasie myśleli tak samo.”

 

Wszystkie spotkania Polaków będzie można oglądać w telewizji (Eurosport 1, Eurosport 2 i Metro TV) oraz w internecie na platformach Polsat Box Go oraz Player.

Terminarz spotkań reprezentacji Polski:

11.01, godz. 20.30: Norwegia – Polska
13.01, godz. 18.00: Polska – Słowenia
15.01, godz. 18.00: Polska – Wyspy Owcze