Lech Poznań po dublecie Kristoffera Velde pewnie pokonał Wartę w derbach. Dzięki temu zwycięstwu poznaniacy „wskoczyli” na trzecią lokatę w ligowej tabeli.

Kibice Lecha Poznań bez wątpienia liczyli na dobre spotkanie w wykonaniu swoich piłkarzy, którzy nie prezentowali się najlepiej w ostatnim czasie. W trzech ostatnich meczach ligowych zanotowali bowiem porażkę i 2 remisy. Dość niedawno odpadli też ze zmagań w Fortuna Pucharze Polski, a w dodatku mogą “poszczycić się” niechlubnym osiągnięciem w postaci 450 minut bez zdobytej bramki.

Początek spotkania był dosyć spokojny. Obie drużyny próbowały stwarzać akcje, ale brakowało skuteczności. Po niemal kwadransie gry dobrą okazję mieli gospodarze. Szymczak dograł futbolówkę do Velde, a ten niecelnie uderzył z woleja. Coraz aktywniejsi byli zawodnicy Lecha, jednak bez większych skutków. W 20. minucie to Warta stanęła przed wielką szansą wyjścia na prowadzenie, jednak świetny strzał Szmyta wybronił Mrozek. Dziesięć minut później kolejną akcję miał Lech, ale piłkę po uderzeniu Szymczaka spokojnie złapał Grobelny. W 36. minucie ciekawą sytuację mogli stworzyć goście, lecz prosto w rywala trafił Mezghrani. Chwilę później ten sam zawodnik oddał groźny strzał z dystansu. Lechitów ponownie uratował bramkarz. Pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem.

Pierwszy strzał w drugiej połowie padł ze strony Warty. Uderzenie z dystansu Żurawskiego obronił Mrozek. W 52. minucie piłkę w siatce rywali umieścił Kristoffer Velde, dając prowadzenie gospodarzom. Asystował mu Filip Marchwiński. Pięć minut później ładny strzał głową oddał Żurawski, ale piłka poszybowała ponad bramką. Na 20 minut przed końcem regulaminowego czasu gry groźne uderzenie lewą nogą oddał Gholizadeh, ale futbolówka przeleciała tuż obok słupka. Kilka minut później wprost w bramkarza Warty uderzył Czerwiński. Lech dominował, jednak brakowało celności. W końcu w 80. minucie prowadzenie podwyższył Velde, ustrzelając dublet. Tym razem po asyście Czerwińskiego. Doliczone do podstawowego czasu gry 3 minuty nie przyniosły zmiany rezultatu.

Ten rezultat pozwolił piłkarzom Lecha awansować na trzecią pozycję w tabeli, jednak należy pamiętać, że spotkania w tej kolejce nie zagrał jeszcze Raków, który do ekipy z Poznania traci zaledwie punkt. Warta natomiast zajmuje odległą, trzynastą lokatę.

PKO BP Ekstraklasa, 25. kolejka: Lech Poznań – Warta Poznań 2:0 (52’, 80’ K. Velde)

Żółte kartki: 22′ B. Salamon, 28′ A. Gholizadeh, 89’ E. Andersson

Lech Poznań: Bartosz Mrozek – Joel Pereira, Bartosz Salamon, Miha Blažič, Elias Andersson, Adriel Ba Loua (65’ Alan Czerwiński), Radosław Murawski, Ali Gholizadeh (86’ Nika Kvekveskiri), Kristoffer Velde, Filip Marchwiński (90+1’ Maksymilian Dziuba), Filip Szymczak

Warta Poznań: Jędrzej Grobelny – Dimitris Stavropoulos, Maciej Żurawski (82’ Stefan Savić), Kajetan Szmyt (90+1’ Filip Tonder), Márton Eppel, Bogdan Țîru (83’ Jakub Kiełb), Miguel Luís (82’ Mateusz Kupczak), Mohamed Mezghrani, Konrad Matuszewski, Dawid Szymonowicz, Tomáš Přikryl (83’ Dario Vizinger)