Polacy przed rokiem w finale LN, wygrali z USA  3:1. W dzisiejszym meczu w Antalyi ponownie pokonali Amerykanów – tym razem 3:0.

Każda z 16 reprezentacji zagra w trzech turniejach, w każdym rozegra cztery mecze. Siedem najlepszych drużyn po fazie zasadniczej wystąpi w turnieju finałowym, który odbędzie się w Łodzi w dniach 27–30 czerwca. Polacy, jako gospodarz turnieju finałowego, mają zapewnioną grę w finale.

Pojedynek Polski z USA niewątpliwie jest największym hitem drugiego dnia LN. Podopieczni trenera Nikoli Grbicia w 2023 roku po raz pierwszy w historii wygrali ten turniej.

Polska reprezentacja w ramach przygotowań do Ligi Narodów rozegrała dwa spotkania towarzyskie. W Katowicach przegrali z Niemcami 1:3, a w Sosnowcu pokonali Ukrainę 4:0.

Na boisku zabrakło dzisiaj m.in. Bartosza Kurka, Wilfredo Leonia czy Marcina Janusza.

Spotkanie zaczęło się od błędu Bartosza Bednorza i punktu Bartłomieja Bołądzia. Szybko na to odpowiedzieli Matthew Knigge i Jake Hanes. W dalszej części w grę naszej reprezentacji wkradło się kilka kolejnych błędów co skutecznie wykorzystali przeciwnicy. Jednak w połowie pierwszego seta, po stronie reprezentacji Stanów Zjednoczonych pojawiło się sporo nieudanych zagrywek. Tym razem błąd popełnił Joshua Tuaniga. Od tego momentu Polska zdołała się oddalić o trzy punkty. Jednak Karol Butryn po wejściu na boisko znalazł się w bardzo trudnej sytuacji i nie zdołał przedrzeć się przez blok rywali, dzięki czemu Amerykanie zmniejszyli różnicę do jednego punktu. Polakom udało się znowu uciec, jednak Patrick Gasman pochwalił się asem serwisowym, a zaraz potem jeszcze raz zaliczył skuteczną zagrywkę. Tym razem Polacy utrzymali piłkę w grze, a seta atakiem z lewego skrzydła zakończył Aleksander Śliwka.

Drugą odsłonę od zdobycia dwóch punktów rozpoczął Śliwka. Skutecznym blokiem poprawili Bartek Bołądź z Sebastianem Adamczykiem, a kolejne dwa punkty dodał Mateusz Poręba. W tym momencie Polacy prowadzili już 7:2. Amerykanie próbowali gonić wynik, ale nie byli w stanie zaskoczyć naszych siatkarzy przez kolejnych kilka minut. Chwilę potem Aleksander Śliwka podwieszony w ataku, kiwał zza linii 3. metra w drugą strefę, co dało punkt Biało-Czerwonym, a Bartek Bołądź asem serwisowym zakończył drugą partię spotkania.

Trzecią odsłonę skuteczną zagrywką rozpoczęli Amerykanie, lecz wchodzący na boisko Artur Szalpuk, od razu dołożył dwa punkty Polakom. Dalsza część była dość wyrównana chociaż to Polska prowadziła kilkoma punktami, a zespół ze Stanów próbował dotrzymać naszym reprezentantom kroku.  Po nieudanym bloku Polaków, Cody Kessel zbliżył swój zespół na kontakt, a Gabriel Garcia wyrównał wynik asem serwisowym. Naszym siatkarzom udało się zdobyć kolejne punkty, ale przeciwnicy nie odpuszczali i Garcia kolejny raz doprowadził do remisu. Artur Szalpuk atakiem z lewej flanki dołożył 25. punkt, natomiast Aleksander Śliwka mocnym atakiem z kontry zakończył dzisiejsze spotkanie.

USA – Polska 0:3 (22:25, 15:25, 24:26)

USA: Hanes, Tuaniga, Gasman, Kessel, Knigge, Ewert, Briggs (libero) oraz Dagostino (libero), Garcia, Wildman, Champlin.

Polska: Bednorz, Śliwka, Łomacz, Bołądź, Adamczyk, Poręba, Hawryluk (libero) oraz Butryn, Komenda, Semeniuk, Jakubiszak, Szalpuk, Szymura (libero).

W Turcji nasi siatkarze zagrają także z Kanadą (23 maja), Holandią (24 maja) i ze Słowenią (26 maja). W kolejnych turniejach LN przeciwnikami Polaków będą: Bułgaria (4 czerwca), Turcja (6 czerwca), Japonia (7 czerwca), Brazylia (8 czerwca), Włochy (19 czerwca), Argentyna (21 czerwca), Serbia (22 czerwca) oraz Kuba (23 czerwca).