Rewelacyjnie dla Biało-Czerwonych ułożył się drugi dzień rozgrywanych w Gyor (Węgry) Mistrzostw Europy w strzelectwie sportowym. We wtorek do finałów awansowali Ivan Rakitski w konkurencji pistoletu pneumatycznego juniorów oraz drużyna dziewcząt startująca w karabinie pneumatycznym. Oba starty zakończyły się medalami.

Rakitski najlepszy na Starym Kontynencie!

Po porannych kwalifikacjach pistoletu pneumatycznego juniorów polscy kibice mieli powody do zadowolenia. Ósmy rezultat (568) i awans do medalowego starcia wywalczył Ivan Rakitski. Zawodnik KS Kaliber Białystok najlepsze zostawił jednak na deser. W ścisłym finale rozpoczął spokojnie i po 10 strzałach zajmował czwartą lokatę ze stratą 0.1 punktu do podium. Po 12 strzałach 17-latek spadł na szóstą lokatę. Od tego momentu spisywał się fenomenalnie i konsekwentnie awansował w klasyfikacji by na dwie próby do końca wyjść na prowadzenie. W bezpośrednim starciu, którego stawką był mistrzowski tytuł reprezentant Polski zmierzył się z Andreasem Koepplem (Niemcy). I choć po pierwszym z decydujących strzałów to Niemiec był bliżej wygranej (231.2 do 230.9), to Rakitski lepiej wytrzymał presję i wywalczył złoty medal z przewagą 0.3 nad rywalem zza zachodniej granicy. Pierwszy krążek dla Biało-Czerwonych podczas Mistrzostw Europy okazał się być tym z najcenniejszego kruszcu! Na 12 lokacie zawody zakończył Wiktor Kopiwoda (565), natomiast Maciej Zygmuntowski był 66 (547). W tej samej konkurencji wśród juniorek wystartowała Aleksandra Moiczech, która zajęła 23 miejsce (556). W poniedziałek Moiczech i Rakitski zostali sklasyfikowani na 11 lokacie w konkurencji mix (559-8x).

 

Juniorki Wicemistrzyniami Europy w karabinie pneumatycznym!

Medal Rakitskiego nie był jedynym wywalczonym we wtorek przez polską reprezentację. Od samego rana świetnie spisywały się juniorki startujące w konkurencji karabinu pneumatycznego. Biało-Czerwone w składzie: Julia Mikołowska, Maja Gawenda oraz Dominika Skarupska od kwalifikacji wysyłały rywalkom sygnał, że są w wybornej formie. Ta część padła łupem polskiej drużyny (629), która o 0.1 pokonała Niemki. Podobny scenariusz rozegrał się w ćwierćfinale, gdzie również to nasza ekipa była najlepsza (628). W półfinale Polki strzelały spokojnie i z drugim rezultatem (622.6) awansowały do meczu o złote medale. W kluczowym starciu stanęły naprzeciwko Niemek w składzie: Katrin Grabowski, Theresa Luise Schnell oraz Nele Stark. Finał od początku nie układał się po myśli Mikołowskiej, Gawendy i Skarupskiej. Rywalki prowadziły już 12:2. Wtedy Biało-Czerwone ruszyły w pogoń. Ostatecznie uległy reprezentantkom Niemiec 8:16 i zostały Wicemistrzyniami Europy! Tym samym po dwóch dniach rywalizacji na strzelnicach w Gyor reprezentacja Polski ma już dwa medale na koncie! Nasze reprezentantki w poniedziałek startowały w zmaganiach indywidualnych, w których zajęły następujące miejsca: 28. Dominika Skarupska (622.9), 31. Julia Mikołowska (622.6), 41 Maja Gawenda (621.3) oraz 47 Wilhelimina Wośkowiak (620.8).

 

 

Gawenda i Goliszek tuż za podium w mikście!

O krok od podium znaleźli się również Maja Gawenda i Jakub Goliszek. Polski duet wystartował w konkurencji karabinu pneumatycznego MIX. W niezwykle wymagających kwalifikacjach (na starcie stanęło aż 31 par) Biało-Czerwoni uzyskali czwarty rezultat (625.9), który dał im przepustkę do meczu o brązowe medale. W nim Maja i Kuba mierzyli się z Niemcami. Katrin Grabowski i Nilsem Palbergiem (Niemcy). To starcie wygrali rywale 17:7, a tym samym Gawenda i Goliszek zostali czwartą drużyną Europy. Julia Mikołowska i Wiktor Sajdak zajęli 9 miejsce (624.3).

 

W poniedziałek rozegrano także konkurencję karabinu pneumatycznego juniorów. W tej rywalizacji Wiktor Sajdak zajął 13 (623.8), a Jakub Goliszec 37 miejsce (616.9).