W sobotę odbył się pierwszy dzień z biegami finałowymi w kajakarstwie w węgierskim Szeged. Polacy wystąpili w nich 10 osadami i pokazali się z bardzo dobrej strony.

W Przedpołudniowej sesji wystąpiły 4 polskie ekipy. W K4 na 500 metrów mieliśmy Naje, Puławską, Kąkol, Putto oraz Klatt, Ostrowską, Olszewską, Wiśniewską. Po nich do walki stanął Kitewski ze Śliwińskim w C2 na 500m mężczyzn oraz na samym końcu wzięła udział Iskrzycka w K1 na 1000 m kobiet.

W popołudniowej sesji mogliśmy zaobserować: Stanny oraz Mendelską w C2 na 200 m kobiet, Oleksiieja Koliadycha w rywalizacji C1 na 200 m panów, ponownie Iskrzycką, ale tym razem w parze z Kołodziejczyk podczas K2 500m pań, Witczaka w K1 500 m mężczyzn, Stępuna w parze z Korsakiem w rywalizacji K2 na 500 metrów panów, Kitewskiego z Szczerbińską w mixcie na 500 m w klasie C2 oraz ponownie Putto w rywalizacji K1 na 200 m kobiet.

K4 500m kobiet
Na półmetku rywalizacji dziewczyny: Naja, Puławska, Kąkol oraz Putto zajmowały dopiero 5 miejsce, ale dzięki wyśmienitej końcówce awansowały na drugą pozycję, więc zdobyły srebrny medal. Druga polska osada zakończyła rywalizację na 6 lokacie.

C2 500m mężczyzn 
Odwrotnie do wcześniej opisanych pań, wyglądała sytuacja w rywalizacji C2 panów, gdzie przez większą część tego biegu, Polacy kręcili się w okolicach podium. Niestety, na końcówce mocno osłabli i ostatecznie wylądowali na 6 miejscu.

Warto nadmienić, że w tej konkurencji Polacy wystąpili również w Finale B w składzie Kłos oraz Sieradzan, którzy zakończyli na 5 lokacie.

K1 1000m kobiet
Iskrzycka dobrze rozdysponowała swoje siły na przestrzeni całego wyścigu i na 250 metrów do końca rozpoczęła atak z 5 pozycji. Był on na tyle skuteczny, że na metę wpłynęła jako trzecia, tylko za Australijką Wood oraz Czeszkę Paloudovą.

C2 200 m kobiet

Niestety na tak krótkim dystansie po nie udanym starcie, już ciężko było nadgonić rywalki. Ostatecznie nasza dwójka pojawiła się na mecie jako dopiero szósta osada, a tą rywalizację wygrały Hiszpanki.

C1 200 m mężczyzn

Oleksiiej Koliadych po świetnym starcie i prowadzeniu od startu do mety, ostatecznie wygrał całą rywalizację. Na końcówce mocno jeszcze naciskał go Litwin Zustautas, ale ostatecznie przegrał z polakiem o 14 setnych sekundy.

 

K2 500 m Kobiet

Na początku tego wyścigu wydzieliły się dwie grupy. Ta walcząca o 1 miejsce, w której były reprezentantki Nowej Zelandii oraz Danii. 2 grupę stanowiła cała reszta, włącznie z kajakarkami z Polski, które dzielnie walczyły do samego końca ze Szwedkami, przegrywając medal o zaledwie 6 setnych i kończąc rywalizację na 4 lokacie.

 

K1 500 m Mężczyzn

Witczak perfekcyjnie rozłożył siły w tym biegu. Będąc na jego początku nawet na 6 pozycji, tracąc nawet pół długość łodzi do rywali. Polak od półmetka jednak znacząco przyśpieszył, dzięki czemu awansował na 2 pozycję. Dopłynął na metę jedynie za Węgrem Kopaszem.

 

K2 500 m Mężczyzn

Polacy utrzymywali tempo swoich rywali tylko na początku. W późniejszej części rywalizacji osłabli, ostatecznie kończąc ten wyścig na 7 miejscu. Wygrali Australijczycy Green oraz Van Der Westhuyzen

 

C2 500 m Mix

W tej rywalizacji wzięły udział jedyne 4 osady, w tym Polacy, którzy przez cały dystans tego wyścigu, ostro bili się z Węgrami o srebrny medal. Ostatecznie ta rywalizacja zakończyła się zwycięstwem naszej ekipy, więc mogliśmy się cieszyć ze srebrnego medalu.

 

K1 200 m Kobiet

Nasza reprezentantka niestety słabo wystartowała do tego wyścigu, ale dzięki wyśmienitemu przepłynięciu całego dystansu, nie tylko nadrobiła całe straty poniesione na starcie, ale też zakończyła rywalizację ze srebrnym medalem, tuż za Chinką Yin.

 

Kl3 200 m Kobiet

Na koniec dnia Pucharu Świata w Szeged odbyły się jeszcze konkurencje dla niepełnosprawnych sportowców. W nich wystąpiła jedna Polka Kozikowska, która niestety od startu odstawała od rywalek i zakończyła swój wyścig na 6 lokacie.

 

Jutro dalsza część rywalizacji i następne szanse medalowe dla reprezentacji Polski.