Polscy szabliści i szablistki walczyli w finałowych zawodach Pucharu Świata w szermierce. Kobiety rywalizowały w Atenach a mężczyźni w Padwie. Dobry występ zaliczyła drużyna kobiet która zakończyła zawody w czołowej dziesiątce!

Zarówno Polskie szablistki jak również szabliści nie mieli już szans na drużynowy awans do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Na tą chwilę nie mamy również naszych przedstawicieli w turniejach indywidualnych, i trzeba będzie szukać swojej nadziei na olimpijski występ, w turnieju ostatniej szansy. Występy w Atenach i Padwie miały na celu poprawę rankingów naszych zawodników.

Dzisiaj odbywały się turnieje drużynowe: Polskie szablistki w Atenach występowały w składzie (Zuzanna Cieślar, Małgorzata Kozaczuk, Sylwia Matuszak, Daria Skonieczna) natomiast mężczyźni swoje zawody mieli we Włoszech. W Padwie podczas rywalizacji drużynowej reprezentowali nas (Szymon Hryciuk, Krzysztof Kaczkowski, Olaf Stasiak, Piotr Szczepanik).

Szablistki były rozstawione w zawodach z nr 13. W pierwszej rundzie zawodów mierzyliśmy się z Rumunkami, nasz zespół wygrał dość gładko 45:33 i awansował do 1/8 zawodów. Kolejnymi rywalkami w walce o ćwierćfinał była reprezentacja Włoch. Zawodniczki z Półwyspu Apenińskiego są bardzo uznaną marką i światowym numerem 4. Nasze szablistki postawiły trudne warunki i stoczyły wyrównaną walkę ale ostatecznie doznały porażki 42:45.

Szablistką została więc rywalizacja o miejsca 9-16 w swoim następnym pojedynku Polki walczyły z Brytyjkami. Nasz zespół był faworytem starcia i wywiązał się z tej roli znakomicie pokonując rywalki 45:22. Następnie rywalizowaliśmy z Turczynkami, Polki ponownie świetnie spisały się na planszy w Atenach i pokonały przeciwniczki 45:22. W pojedynku o 9 miejsce spotkaliśmy się z Azerkami. To było kolejne wyrównane starcie naszej drużyny. Ostatecznie jednak przegraliśmy pojedynek jednym oczkiem 44:45 i Polskie szablistki uplasowały się na 10 miejscu w Pucharze Świata.

Szabliści natomiast rywalizowali w Padwie, Polacy w 1 rundzie rywalizowali z reprezentacją Turcji, nasz zespół wygrał to starcie 45:41, w rywalizacji o top 8 zawodów czekała nas walka z Węgrami. Madziarzy są światowym nr 2 i byli zdecydowanymi faworytami starcia. Niestety było to dość widać na planszy i nasi rywale wysoko pokonali nas 24:45. Podczas pierwszego pojedynku rywalizacji o miejsca nasz zespół ponownie poniósł porażkę tym razem z Egipcjanami 39:45. Następnie łatwo Polacy pokonali Kazachstan 45:26 i czekał ich pojedynek o 13 miejsce. W nim rywalizowaliśmy z reprezentacją Japonii, niestety silniejsi w tym starciu okazali się Azjaci którzy pokonali nasz zespół 45:36. Ostatecznie Polacy w Padwie zajęli 14 miejsce.