Zima dobiegła już końca, więc czas na podsumowanie kolejnej konkurencji. Tym razem na tapetę weźmiemy dyscyplinę, z którą możemy wiązać olimpijskie nadzieję – short track.

Jeszcze przed startem sezonu doszła do nas smutna informacja o dyskwalifikacji Natalii Maliszewskiej. Mimo braku najlepszej dotychczas zawodniczki w kadrze Polski, łyżwiarze mają za sobą świetny sezon, okraszony medalami Mistrzostw Europy czy Mistrzostw Świata (zarówno w seniorach jak i juniorach).

Na największe wyróżnienie wśród kobiet zasługuje Kamila Stormowska, która jako jedyna stanęła indywidualnie na podium Pucharu Świata. Stało się to po raz pierwszy w Dreźnie. Sięgnęła wówczas po brąz na 1000 m. Dzień później również zdobyła brąz, ale tym razem na najkrótszym sprinterskim dystansie. Sezon zakończyła na 6 miejscu w klasyfikacji generalnej na 1000 m oraz 9 miejscu w klasyfikacji na 500 m. Oprócz sukcesów indywidualnych Kamila ma na koncie brązowy medal w startach drużynowych. Podczas ostatniego dnia rywalizacji w Pekinie Ada Majewska, Nikola Mazur, Kamila Stormowska, Gabriela Topolska stanęły na najniższym stopniu podium.

W tym roku debiut w kadrze zaliczyły trzy zawodniczki, Ada Majewska, Anna Falkowska oraz Oliwia Bobier. Pierwsza z nich po raz pierwszy wystąpiła w Pekinie. Najlepszy rezultat osiągnęła na 500 oraz 1500 m, kończąc rywalizacje na 25 pozycji do tego, dorzucając brąz w drużynie. Anna Falkowska została najwyżej sklasyfikowana na 28 pozycji w Montrealu a Oliwia Bobier 33 w Gdańsku. Poza tym dwa występy zaliczyła Hanna Sokołowska w Niemczech oraz Polsce, gdzie zajmowała odległe lokaty.

Dość przewrotnie układał się sezon dla Nikoli Mazur

Polka dobrze rozpoczęła zmagania od dwóch miejsc w pierwszej dziesiątce, ale w obydwu przypadkach została ukarana przez sędziów. Najlepiej zaprezentowała się w Pekinie, gdzie zajęła 15 miejsce na 500 m. Jeden występ w finale B ma za sobą Gabriela Topolska na 500 m –  8 pozycja.

Gabriela Topolska – 51

Dużo radości przyniosła nam również męska część kadry. Dwójka Polaków skończyła występy w pierwszej dziesiątce na dystansie 500 m. Łącznie z różnych imprez przywieźli 5 medale, z czego trzy za indywidualne występy i dwa za występy drużynowe

Świetny sezon ma za sobą Łukasz Kuczyński, który zdobył dwa brązowe medale na 500 m. Po raz pierwszy triumfował w Niemczech, a za drugim razem przed polską publicznością w Gdańsku. Tegoroczne zmagania w Polsce Michał Niewiński zapamięta na długie lata, ponieważ to tam po raz pierwszy w karierze stanął na podium na 500 m. Blisko było również w Dreźnie na nieco dłuższym dystansie, liczącym kilometr, ale tam musiał obejść się smakiem i zadowolić 4. miejscem.

W tym roku nie zobaczyliśmy na podium Diane Sellier. W poprzednim sezonie to właśnie on wywalczył dla polskiej reprezentacji pierwszy historyczny złoty medal. Tym razem nieco zabrało, co nie zmienia faktu, że ma za sobą bardzo dobre występy. Czasami zabrakło nieco szczęścia. Najlepiej spisał się podczas pierwszego Pucharu Świata w Montrealu, gdzie zakwalifikował się dwa razy do finałów A na dwóch dystansach.

Udane starty ma za sobą Felix Pigeon, który głównie jeździ długie dystanse 1000 oraz 1500 m. Cztery razy kwalifikował się do finałów. Najwyżej wyścig ukończył na 6 miejsce w Gdańsku. Drugi z naszych długodystansowców — Neithan Thomas raz wystąpił w finale B i ukończył rywalizację na 13 pozycji.

Powrót do reprezentacji zaliczył Paweł Adamski, który był blisko wejścia do pierwszej dziesiątki w Pekinie. Zajął tam wówczas 13 miejsce.

Najważniejszymi imprezami w tym sezonie były Mistrzostwa Europy rozgrywane w Polsce. Tam Polacy zgarnęli dwa krążki. Brąz w męskiej sztafecie oraz srebro w sztafecie mieszanej, co przełożyło się na 4 miejsce w klasyfikacji medalowej. W całym kalendarzu kluczowe były z pewnością Mistrzostwa Świata w Rotterdamie. Tam po raz kolejny swoją moc pokazał męska sztafeta, która z Holandii przywiozła brąz. W klasyfikacji medalowej zajęliśmy 8 miejsce.