W duńskim Vojens odbyła się 9. runda Indywidualnych Mistrzostw Świata w żużlu. Najlepszy okazał się Leon Madsen. Duńczyk  w finale pokonał Fredrika Lindgrena, Jacka Holdera i Roberta Lamberta. Bartosz Zmarzlik został zdyskwalifikowany przed zawodami, a Patryk Dudek zajął,  13. pozycję.

Wczoraj trzech naszych reprezentantów zakończyło zmagania z medalami. Ze złota ponownie cieszył się Mateusz Cierniak, srebro zdobył Damian Ratajczak, a brąz Bartłomiej Kowalski.

Daniem głównym były jednak zmagania seniorów, które po raz dwunasty zawitały do duńskiego Vojens. Inauguracyjny turniej w Speedway Center miał miejsce blisko 30 lat temu. W 1995 roku zwyciężył tutaj Duńczyk Hans Nielsen, wyprzedzając Sama Ermolenko z USA i Tony’ego Rickardssona ze Szwecji. Nasi reprezentacji również mają dobre wspomnienia z tym torem. W 2002 roku na drugim miejscu uplasował się Tomasz Gollob, ulegając jedynie wyżej wymienionemu Rickardssonowi. W latach 2019, 2021-2022 szalał Bartosz Zmarzlik, który zna już smak wygranej na owalu liczącym 300 metrów. Cztery lata temu okazał się bezkonkurencyjny, podobnie jak w sezonie 2022. W 2021 roku natomiast ukończył zmagania na 2. miejscu, za Artiomem Łagutą.

Bezpieczna przewaga Zmarzlika

W klasyfikacji generalnej po 8. rundach z 24 punktową przewagą przewodził Bartosz Zmarzlik. Taki scenariusz oznaczał, że musiał ukończył zmagania przed Fredrikiem Lindgrenem, aby świętować już dzisiaj tytuł najlepszego zawodnika glonu, po raz 4. w całej karierze! Trzeci był Słowak — Martin Vaculik (105). O jak najwyższą pozycję walczył Patryk Dudek, który z dorobkiem 58 punktów zajmował 11. miejsce. Maciej Janowski był dwunasty (43).

Ze względu na kontuzję w obsadzie turnieju doszło do kilku zmian. Niestety zabrakło Macieja Janowskiego. Zawodnik Betard Sparty Wrocław nabawił się urazu podczas półfinałowej batalii z For Nature Solutions KS Apatorem Toruń. W Vojens nie pojawił się także jego klubowy kolega — Tai Woffinden. Ich miejsce zajęli Czech Jan Kvech i Niemiec Kai Huckenbeck. Z kolei po raz kolejny za Andersa Thomsena pojechał Łotysz — Andrzej Lebiediew.

Drugoplanowa rola Polaków w kwalifikacjach

W rozegranych o godzinie 13:00 kwalifikacjach, najlepszy okazał się Australijczyk Jack Holder. Na drugim miejscu dość niespodziewanie uplasował się Kim Nilsson, a podium uzupełnił Martin Vaculik. Nasi reprezentanci odebrali drugoplanową rolę. Bartosz Zmarzlik uplasował się na 11. pozycji, a Patryk Dudek na czternastej.

Dyskwalifikacja Bartosza Zmarzlika!

Niestety tuż przed zawodami Federacja Żużlowa poinformowała, że Bartosz Zmarzlik nie weźmie udziału w dzisiejszych zawodów. Powodem wykluczenia był niewłaściwy kevlar w kwalifikacjach. To pierwsza taka sytuacja w historii! Zatem Mistrza Świata poznamy za dwa tygodnie w Toruniu.

W 5. biegu doszło do nieprzyjemnej sytuacji. Jadący na trzeciej pozycji Jason Doyle zahaczył o tylne koło Fredrika Lindgrena, doprowadzając do ich upadku. Szwed od razu wstał, a Australijczyk był niezdolny do dalszej jazdy, zostając też wykluczony z powtórki. W drugiej próbie zwyciężył Daniel Bewley, przed Fredrikiem Lindgrenem i Kaiem Huckenbeckiem. Bardzo źle turniej rozpoczął osamotniony reprezentant Polski — Patryk Dudek, który po dwóch seriach nie zgromadził żadnych punktów. Na tym etapie na prowadzeniu z kompletem oczek byli Mikkel Michelsen i Jack Holder.

Na pierwsze punkty Duzers musiał czekać do 9. wyścigu. Polak zaspał na starcie, a na dystansie próbował atakować. W pewnym momencie jechał na drugiej pozycji, jednak spadł i dojechał do mety jako trzeci. Chwilę później rezerwowy Benjamin Basso przez trzy okrążenia jechał na prowadzeniu. Niestety na ostatnim kółku doszło do upadku Duńczyka z Lebiediewem. Obaj zawodnicy opuścili tor o własnych siłach.

Patryk Dudek na odległej pozycji, brak awansu do półfinału

W dalszym etapie zawodach Patryk Dudek nadal nie radził sobie na torze. Zgromadził zaledwie trzy punkty i zajął odległą, 13. pozycję. Fazę zasadniczą wygrał Brytyjczyk Robert Lambert przed Jackiem Holderem i Danem Bewleyem.

Niespodzianką zawodów w Vojens okazał się, zastępujący Bartosza  Zmarzlika — Mads Hansen. Duńczyk wjechał do półfinału, a ostatecznie został sklasyfikowany na siódmym miejscu.

Najlepszy w całym turnieju okazał się Leon Madsen, odnosząc swój pierwszy triumf od 2019 roku, drugi był Fredrik Lindgren, zbliżając się do liderującego w klasyfikacji generalnej Bartosza Zmarzlika do 6 punktów, najniższy stopień podium wywalczył Jack Holder.