Tydzień po udanych Mistrzostwach Świata, Polacy udali się do Skandynawii, gdzie wzięli udział w Akademickich Mistrzostwach Świata. Do Hamar pojechała 12 zawodników. Faworyci nie zawiedli i już po pierwszym dniu reprezentacja Polski miała na koncie dwa złote medale.

Złoto Natali Jabrzyk

Worek z medalami otworzyła studentka Politechniki Łódzkiej – Natalia Jabrzyk na dystansie 1000m. Dwa okrążenie pokonała w czasie 1:20.02. Obok niej na podium stanęły Japonki Hina Onodera i Hana Noake. Tuż za nimi znalazła się druga z Polek – Iga Wojtasik, szósta była Martyna Baran, a ósma Magdalena Smędzik.

Nieco później kolejne złoto dorzucił 18 zawodnik Mistrzostw Świata – Marek Kania. Łyżwiarz z Politechniki Warszawskiej zdominował stawkę, wygrywając z sekundową przewagą nad drugim Japończykiem Issa Gunji. Podium uzupełnił Yuuta Hiros. Drugim najwyżej sklasyfikowanym łyżwiarzem z Polski był Michał Kopacz, 6 miejsce. W dziesiątce znalazł się również Antoni Pluta (9). Tuż po za, bo na 11 pozycji znalazł się Maksymilian Rzepka.

W Norwegi rozegrano również długie dystanse 3000m oraz 5000m. Na 3000m najszybszą Polką była Maja Płończyk (9). Dwunasta była Liwia Kubin. Natomiast na 5000m jako jedyny z Polaków, wystąpił Karol Karczewski. Uplasował się na 11 pozycji. Podium zostało zdominowane przez reprezentantów gospodarzy.