Drugi dzień Mistrzostw Świata w łyżwiarstwie szybkim. W dzisiejszych zmaganiach w kanadyjskim Calgary oglądaliśmy rywalizację drużynową oraz sprinty na dystansie 500 metrów.

Jako pierwsze startowały Panie w drużynowym biegu pościgowym. Polskę reprezentowały: Natalia Jabrzyk, Karolina Bosiek i Natalia Czyszczoń. Biało-czerwone zakończyły rywalizację na siódmej pozycji z czasem 3,00:58. Rywalizację zwyciężyły Holenderki, srebro padło łupem Kanadyjek, a na najniższym stopniu podium stanęły Japonki.

W biegu pościgowym mężczyzn niestety zabrakło biało-czerwonych.

Indywidualne sukcesy Polaków

Trzy Polki startowały w sprincie na dystansie 500 metrów. Były to: Andżelika Wójcik, Karolina Bosiek i Martyna Baran. Pierwszą Polką, która wystartowała w dzisiejszych zawodach była Martyna Baran. Martyna po swoim biegu zajmowała pierwsze miejsce z czasem 38,21, ten wynik był jej najlepszym rezultatem w karierze. W szóstej parze startowała Karolina Bosiek. Polka niestety przegrała bezpośredni pojedynek ze swoją przeciwniczką, uzyskała wynik 38,15 s. Najlepiej zaprezentowała się Andżelika Wójcik. Polka startowała w biegu numer 9 i finiszowała z czasem 37,61.

Ostatecznie Wójcik zakończyła rywalizację na miejscu 9. Karolina Bosiek była 14, a Martyna Baran zajęła 16 pozycję. Zawody wygrała Holenderka Femke Kok z czasem 36,83. Na podium stanęły również Min-Sum Kim oraz Kimi Goetz.

Brąz Damiana Żurka!

Panowie również w biegach indywidualnych startowali na dystansie 500 metrów. Jako pierwszy wystąpił Piotr Michalski, który ukończył swój bieg z czasem 34,63. Następnym Polakiem, który rywalizował na torze w Calgary był Marek Kania. Brązowy medalista ME uzyskał wynik 34,66. W ósmym biegu wystartował Damian Żurek, Polak ustanowił swój nowy rekord życiowy (oraz nowy rekord Polski), który wyniósł 34,11. Polak po swoim biegu objął prowadzenie, które stracił dopiero w ostatnim biegu zawodów. Damiana Żurka wyprzedzili Jordan Stolz, który również ustanowił swój rekord życiowy (33,69) oraz Laurent Dubreil (33,95). Polak zakończył więc rywalizację na dystansie 500 metrów na trzeciej pozycji, zdobywając tym samym brązowy medal Mistrzostw Świata.

Piotr Michalski zakończył zawody na 15 miejscu, a Marek Kania został sklasyfikowany na 17 pozycji.