Kolejny weekend Pucharu Świata w skokach narciarskich rozpoczęty. Tym razem skoczkowie rywalizować będą na skoczni w szwajcarskim Engelbergu. W ubiegłym roku była to szczęśliwa skocznia dla biało-czerwonych. W pierwszych zawodach Kubacki był drugi, a Żyła trzeci. W drugim konkursie za to najlepszy był Dawid Kubacki. Dzisiaj na Gross-Titlis-Schanze odbyły się kwalifikacje do zawodów. W kwalifikacjach wystąpili: Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Maciej Kot i Kamil Stoch.

Kwalifikacje rozpoczął Sandro Hauswirth – 23-letni reprezentant Szwajcarii wylądował na 101. metrze. Jako pierwszy z biało-czerwonych na belce usiadł Maciej Kot. Polak był piątym skoczkiem w kwalifikacjach i wylądował na 113. metrze. Po swoim skoku zajmował 3. miejsce w tabeli, co oznaczało, że o awans do konkursu będzie niezwykle ciężko. Drugim Polakiem, który oddał swój skok był Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski oddał dobry skok i skoczył 131,5 metra, czym zapewnił sobie awans do konkursu i został nowy liderem kwalifikacji.

Jako 26 na belce usiadł Paweł Wąsek. Młody polski skoczek również skoczył dobrze, wylądował na 129,5 metrze i jako drugi biało-czerwony awansował do konkursu. Po swoim skoku zajmował drugą lokatę, tuż za Kamilem Stochem. Do grona skoczków z pewnym awansem do konkursu dołączył Dawid Kubacki. Skoczył 133,5 metra, dzięki czemu wskoczył na drugie miejsce w tabeli. Ostatnim z biało-czerwonych był, startujący z 42 numerem startowym, Piotr Żyła. Skoczył 137,5 metra, zapewnił sobie awans do konkursu oraz został nowym liderem kwalifikacji.

Kwalifikacje zwyciężył Anze Lanisek, który skoczył 135,5 metra. Drugie miejsce zajął Andreas Wellinger (133 m), a podium uzupełnił Ryoyu Kobayashi (134 m).

Najlepszym biało-czerwonym był Piotr Żyła, zajął 7. miejsce. Kubacki był 21, Stoch zajął 22. lokatę, a Paweł Wąsek został sklasyfikowany na 29. pozycji.

Początek jutrzejszego konkursu zaplanowany jest na godzinę 16.