Zakończyły się polskie starty podczas Mistrzostw Świata w łyżwiarstwie figurowym. W tym roku światowy czempionat został rozegrany w Montrealu (Kanada). Polacy wystartowali we wszystkich czterech konkurencjach. Z dobrej strony pokazali się Katia Kurakova oraz para sportowa, którzy awansowali do finałów.

 

Polska solistka z najlepszym od 25 lat wynikiem

Pomimo wpadki na niedawnych Mistrzostwach Europy, to w Katii Kurakovej można było upatrywać liderki polskiej kadry. Nasza solistka potwierdziła te przewidywania. Już w programie krótkim pokazała się z bardzo dobrej strony. Reprezentantka Polski zaprezentowała dynamiczny, a przede wszystkim bezbłędny program, który został oceniony na 62.34 punktów. Najlepszy wynik sezonu pozwolił Kurakovej na pewny awans do finału i zajęcie 14 lokaty na półmetku.

W drugiej części rywalizacji Katia znów spisała się świetnie. 21-latka rozpoczęła program dowolny z wysokiego “C” od udanej kombinacji potrójnego lutza, eulera i potrójnego flipa i utrzymała ten poziom do samego końca. Sędziowie docenili występ Biało-Czerwonej, co sprawiło, że Kurakova awansowała o kilka miejsc i zakończyła mistrzostwa świata na 11 lokacie. Warto dodać, że jest to nie tylko najlepszy w karierze rezultat samej Kurakovej, lecz również najwyższe miejsce polskiej solistki od 1999 roku. 25-lat temu na 6 miejscu sklasyfikowana została Anna Rechnio.

Udany debiut pary sportowej

Pierwsze szlify na seniorskim światowym czempionacie zaliczyła polska para sportowa. Julia Szczecinina i Michał Woźniak, którym z pewnością towarzyszyła trema debiutantów, zaliczyli udany występ w programie krótkim. Biało-Czerwoni wykonali m.in. ocenioną na wysoki, trzeci poziom spiralę śmierci czy niezwykle efektowne potrójne podnoszenie twistowe. Co więcej wynikiem 56.24 ustanowili rekord życiowy. Ten rezultat pozwolił na zajęcie 18 miejsca w tej części zmagań i awans do finału konkurencji. Na takie wydarzenie kibice w kraju czekali od 14 lat. W programie dowolnym Julia i Michał popełnili kilka błędów, jednak znów wykonali widowiskowe elementy. Ostatecznie polska para uplasowała się na 19 lokacie z wynikiem 155.91 oczek.

 

Słabsze występy zanotowali Władimir Samoiłow, a także Oliwia Rybicka Oliwer i Filip Bojanowski. “Wowa” uplasował się na 31, z kolei Oliwia i Filip na 34 miejscu.