Szymon Wojtakowski nie mógł sobie wymarzyć lepszego rozpoczęcia Mistrzostw Świata juniorów w łyżwiarstwie szybkim. Polak zdobył brązowy medal na 1500m, a wcześniej znalazł się tuż za podium na 500m.

W japońskim Hachinohe po rozegraniu Pucharu Świata juniorów przyszedł czas na Mistrzostwa Świata juniorów. Udział w tej imprezie bierze też mocna reprezentacja Biało-Czerwonych. Już pierwszego dnia nie zabrakło sukcesów.

Mistrzostwa rozpoczęły się od rywalizacji na sprinterskim dystansie 500m. Wśród dziewczyn najlepsza okazała się Holenderka Angel Daleman (39,12s). Srebro trafiło do Koreanki Huidan Jung, a brąz do Japonki Hany Noake. Najlepszą z Polek była Wiktoria Dąbrowska, która z czasem 40,17s zajęła 8 miejsce. 14 była Hanna Mazur, 19 Zofia Braun, a 31 Julia Grzywińska.

Natomiast u chłopców całe podium zajęli Azjaci. Wygrał Koreańczyk Kyungmin Koo (35,55s) przed Japończykami Yutą Hirose i Issą Gunji. Świetne 4 miejsce zajął Szymon Wojtakowski, który uzyskał czas 36,05s. Do miejsca medalowego zabrakło jednak całkiem sporo, bo 0,40s. W top 10 uplasował się jeszcze Kacper Abratkiewicz – 9 lokata. 31 był Jerzy Stadnicki, a 42 Mateusz Śliwka.

Na trzykrotnie dłuższym dystansie Szymon Wojtakowski pojechał jeszcze lepiej, wykręcając czas 1:48.84. Wystarczyło to do zgarnięcia brązowego krążka. Polak o 4 setne sekundy pokonał Czecha Jileka. 18-latek to Mistrz Polski na tym dystansie. Złoto zdobył Norweg Didrig Eng Strang (1:48.06), natomiast srebro Niemiec Finn Sonnekalb. Oprócz Szymona wystąpiło jeszcze trzech Biało-Czerwonych. Mateusz Śliwka zajął 16 miejsce, Szymon Kwapisz uplasował się na 33 lokacie, a 37 był Jerzy Stadnicki. Natomiast na 1500m w zmaganiach dziewcząt najwyższą, 15 lokatę zajęła Zofia Braun. Na 19 miejscu znalazła się Hanna Mazur, 29 Julia Grzywińska, a na 35 Liwia Kubin.