Po miesięcznej przerwie wraca Puchar Świata w short tracku. Tym razem łyżwiarze szybcy przylecieli do Pekinu, gdzie rok temu walczyli o medale olimpijskie. W naszej kadrze doszło do kilku zmian. Na lodzie nie zobaczymy Felixa Pigeona. Finalista na dystansie 1000m w Kanadzie doznał kontuzji po upadku, który kosztował go przesunięcie na sam dół tabeli. Jego powrót planowany jest na Mistrzostwa Europy w Gdańsku. Jego miejsce zajmie Paweł Adamski, który wraca po urazie z jesiennych zawodów kwalifikacyjnych do kadry. U kobiet zadebiutuje Ada Majewska, która wejdzie w miejsce Anny Falkowskiej. Ze względu na strefę czasową pierwsza sesja odbyła się wczesnym rankiem czasu polskiego.

500

Jako pierwsi na tafli zaprezentowali się panowie w prekwalifkacjach na 500m. Już na samym początku czekało nas przykre rozstrzygnięcie. Michał Niewiński został wykluczony z rywalizacji za nieprawidłowe wyprzedzanie. Awansowano Japończyka, który zaliczył przez ten manewr upadek. Łukasz Kuczyński oraz Diane Sellier bez żadnych “przygód” przeszli dalej.

U pań na miejscu dającym kwalifikacje znalazła się tylko Nicola Mazur. Kamila Stormowska nieznacznie przegrała z Kanadyjką, a Gabriela Topolska z Koreanką.

1500

Na 1500m wystąpiła po raz pierwszy Ada Majewska. Dojechała jako ostatnia, ale po dyskwalifikacji Bułgarki awansowała na 5. pozycję. Netihan Thomas dojechał do mety, ale zaliczył upadek przy wyprzedzaniu, co dało mu ostatnie miejsce. Kolejnemu Polakowi również nie udało się zajść dalej. Niezbyt udany powrót do długich dystansów zaliczył Paweł Adamski, który tak samo jak Michał Niewiński, został wykluczony. Ostatnim z naszych zawodników na 1500m był Mateusz Mikołajuk, który w swojej serii zajął czwartą pozycję.

Po dwóch godzinach rywalizacji nadszedł czas na sztafety mieszane.

Skład:

Łukasz Kuczyński

Nikola Mazur

Michał Niewiński

Kamila Stormowska

Polacy startowali w 4 serii razem z Kanadą, Koreą oraz Kazachstanem. Na 17 okrążeń do końca zawodniczka z Korei zaliczyła upadek, przeszkadzając również łyżwiarzowi z Kazachstanu, przez co na prowadzenie wysforowała się nasza drużyna oraz Kanada. Niestety przydarzył się pech i jednemu z naszych puściła płoza. Zostaliśmy wyprzedzeni przez reprezentację Kazachstanu i skończyliśmy rywalizację sztafet mieszanych na ćwierćfinałach.

1000

Po dłuższej przerwie na czyszczenie lodu nadszedł czas na dystans 1000m. Z kobiet awansowała będąca w dobrej formie Kamila Stormowska. Ostatnie miejsce w swojej grupie zajęła Gabriela Topolska. W drugiej serii do premiowanych pozycji zabrakło Pawłowi Adamskiemu kilku sekund – nieznaczna przegrana z Japończykiem, podobnie było z Neithanem Thomasem. Na ostatnich okrążeniach Łotysz z trzeciego miejsca wysforował się na prowadzenie i wygrał. Jedynym zawodnikiem, który uzyskał bezpośredni awans był Michał Niewiński, dojeżdżając na metę za Włochem.

500

Po raz drugi w Chinach został rozegrany dystans 500m. Ponownie w ćwierćfinałach zameldował się Łukasz Kuczyński, a nieszczęście dosięgnęło tym razem Diane Selliera, który został zdyskwalifikowany. W repasażach powalczą Nikola Mazur oraz Mateusz Mikołajuk.

Piątkowy dzień zamykały sztafety damskie oraz męskie.

Dobra wiadomość to awans sztafety damskiej do półfinałów. Polki wystartowały w składzie: Ada Majewska, Nikola Mazur, Kamila Stormowska, Gabriela Topolska. Co prawda przyjechały za Kanadą oraz Włochami, ale uzyskały najlepszy czas spośród innych ekip.

Panowie startowali z Kanadą oraz Belgią. Zajęli trzeci miejsce, ale w przeciwieństwie do pań, nie uzyskali czasu, który dawałby im awans z małym “q”.