Hokejowa reprezentacja Polski po roku wraca do dywizji IA, nasza reprezentacja zaprezentowała się godnie jak na beniaminka w Mistrzostwach Świata Elity. Polska jednak przegrała dziś 1:3 kluczowe spotkanie z Kazachstanem i ostatecznie spada z elity.

Polska całe mistrzostwa szykowała się na spotkania z reprezentacjami Francji oraz Kazachstanu. Podczas pierwszego spotkania o “życie” nasza reprezentacja przegrała 2:4. Układ w tabeli powodował, że dzisiejsze spotkanie z Kazachstanem było dla jednej i drugiej drużyny meczem o utrzymanie. Spotkanie zaczęło się wręcz idealnie dla naszego zespołu Polska objęła prowadzenie w 10 minucie, nasza reprezentacja wykorzystała po raz pierwszy grę w przewadze (dziewiętnasta przewaga na tym turnieju). Kazachstan wyrównał trzy minuty później wygrywając wznowienie od środka a następnie rajd w stronę bramki wykonał Mikhailis i mocnym strzałem pokonał broniącego naszej bramki Johna Murraya. Po pierwszej tercji mieliśmy remis 1:1 ale z przewagą pod względem jakości gry naszego zespołu.

Druga część spotkania była bardzo wyrównana, obie kadry miały okazję na strzelenie bramek ale brakowało skuteczności. Polska mogła wyjść na prowadzenie w ostatnich sekundach drugiej tercji ale strzał Dominika Pasia trafił w poprzeczkę. W trzeciej tercji nasz zespół musiał się już odkryć i zaryzykować co miało niestety tragiczne konsekwencje. Polska ponownie nie wykorzystywała gier w przewadze, dodatkowo narażała się na kontry które skutecznie kończyli rywale. Najpierw strzelając gola na 1:2 za sprawą Orekhova a chwilę później zamknęli spotkanie przejmując krążek gdy nasza reprezentacja atakowała w tercji Kazachów. Dzieła zniszczenia po wspomnianej stracie w 55 minucie dokonał Starchenko.

Polska reprezentacja pomimo kolejnych dogodnych okazji nie potrafiła wepchnąć krążka do bramki rywali i po jednym sezonie spada jako beniaminek z Elity. Polska po 22 latach nie obecności wśród najlepszych drużyn świata ponownie będzie musiała walczyć o zaszczyć rywalizacji z nimi. Nasza reprezentacja oraz Wielka Brytania (również beniaminek) spada do dywizji IA gdzie będzie walczyła w przyszłym roku o ponowny awans do Elity. Polacy zaprezentowali się na tych mistrzostwach godnie walcząc z każdą reprezentacją i z nikim znacząco nie przegraliśmy. Jednak dwa najważniejsze spotkania z drużynami najbliższymi nam poziomem zakończyły się dwubramkowymi porażkami.

Polska – Kazachstan: 1:3

10′ Wałęga – 13′ Mikhailis, 51′ Orekhov, 55′ Starchenko