Dzisiaj w ramach cyklu Raw Air, odbył się konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich na dużej skoczni w Trondheim.  Były to ostatnie w tym sezonie PŚ zawody na dużej skoczni (HS138).

Wczorajszą rywalizację na normalnej skoczni wygrał Japończyk Ryoyu Kobayashi. W serii finałowej znalazło się trzech Polaków: Aleksander Zniszczoł był 22, Dawid Kubacki 24, a Maciej Kot 25. Natomiast Kamil Stoch uplasował się na 33. miejscu a Piotr Żyła na 40.

Ostatnie zawody na mamuciej skoczni zorganizowano w 2019 roku. Wtedy najlepszy okazał się Ryoyu Kobayashi.  Za to rok wcześniej najlepiej skoczył Kamil Stoch, który ustanowił w tamtym czasie nowy rekord obiektu – 146 m.

Dzisiejszy trening wygrał Aleksander Zniszczoł skacząc 143 metry. Drugi był Michael Hayboeck (137,5 m), a trzeci Daniel Tschofenig (141,5 m).  Piotr Żyła zajął 16. miejsce (132,5 m), Dawid Kubacki był 22-gi (133,5 m), a Maciej Kot 36-ty (118,5 m).

Po pierwszej serii pierwsze, drugie i trzecie miejsce należało do Austriaków. Będący na piątej pozycji Niemiec Philipp Raimund i czwarty Norweg Johann Forfan upadli i stracili punkty, a w efekcie szansę na podium.

Awans do finałowej rundy konkursu wywalczyła cała piątka reprezentantów Polski:

9. Dawid Kubacki (127,5 m)
13. Kamil Stoch (124,5 m)
17. Aleksander Zniszczoł (124 m)
24. Piotr Żyła (127 m)
27. Maciej Kot (124,5 m)
W kolejnej serii słabo wypadli Żyła (117 m) i Kot (111.5 m).
W drugiej dziesiątce wylądowali Zniszczoł (129 m) i Stoch (128,5 m). Nie udało się utrzymać w najlepszej dziesiątce będącemu w niej po pierwszej serii Kubackiemu. W drugim skoku osiągnął 130.5 m.
Konkurs wygrał Sterfan Kraft, a tuż za nim na czele znalazło się aż czterech Austriaków.

3. Jan Hoerl – 288,8 pkt

Aktualnie w Raw Air prowadzi Kraft. Ma 26 pkt przewagi nad Hoerlem. Najwyżej z Polaków jest Zniszczoł – 19.

Austriak również jest pierwszy w klasyfikacji PŚ – 303 pkt przed Kobayashim, a najlepszym z Polaków jest również Zniszczoł – 22.

Po rywalizacji w Trondheim w ramach cyklu Raw Air odbędą się jeszcze dwa konkursy w Vikersund. W piątkowym prologu wystartuje 50 zawodników, w sobotnim konkursie 40. W niedzielę zaplanowano trzy serie. W pierwszej będzie skakać 30 najlepszych zawodników całego turnieju, w drugiej 20, a w trzeciej jedynie 10. O końcowym triumfie zadecyduje łączna suma punktów z szesnastu skoków.

piątek, 15 marca
16.30 prolog mężczyzn
sobota, 16 marca
16.00: konkurs indywidualny
niedziela, 17 marca
15.30: konkurs indywidualny
Wszystkie zawody będzie można obejrzeć w Eurosport 1, Eurosport Extra w Playerze i TVN.